Activități

Ideea de a întemeia o echipă de fotbal feminin ni s-a părut îndrăzneață deoarece erau eleve care participau la ONSȘ  și care aveau potențial ce merita valorificat. Ne-am gândit la faptul că elevele din mediul rural nu au oportunitatea de a se face remarcate, de a-și promova talentul și abilitățile, de a-și împlini visurile iar acest lucru se poate realiza cel mai bine făcând doar ceea ce le place cel mai mult: sportul, în special fotbalul feminin, mai puțin promovat la noi . Astfel, am început demersurile necesare pentru a le ajuta să-și urmeze visul.

În decursul anilor 2009-2021 am participat cu echipele școlare, atât fete, cât și băieți, la diverse competiții sportive la nivel județean și național, iar elevii s-au remarcat de fiecare dată, obținând rezultate foarte bune și reușind să promoveze astfel comunitatea noastra.

În anul 2013 ne-am calificat la Campionatul de Fotbal Școlar de la București, ocupând locul al IV-lea.
   În anul 2015 s-a înființat, în cadrul Liceului Tehnologic Topolog o clasă cu profil sportiv.
   De la înființarea clasei cu program sportiv , echipa de juniori A. S. Șoimii Topolog s-a clasat  pe locul I în edițiile 2015/2016, 2018/2019,  2021/2022, 2022/2023 - Campionatul Județean, excepție făcând doar perioada de pandemie.
   În paralel cu activitatea sportivă propriu-zisă, sportivii au reușit calificarea la Olimpiada Națională de Teorie Sportivă- faza pe țară- a elevilor care au obținut rezultate deosebite: 2017- Locul al II-lea, 2018- Locul al III-lea, 2019- Mențiune, 2022- Locul al II-lea și 2023 – Locul I.
   În anul competițional 2018-2019 ne-am afiliat la Federația Română de Fotbal sub denumirea de ACS Zimbrul Tulcea, Topolog și ne-am înscris în Liga 3 de fotbal feminin.
   În anul competițional 2020-2021 am reușit calificarea echipei de junioare U17 la Turneul Final desfășurat la Cluj-Napoca unde ne-am clasat pe locul al VI-lea.
   În anul competițional 2021-2022 am promovat în Liga 2 de fotbal feminin. O dată cu promovarea am obținut înscrierea echipei sub denumirea de ACS Liceenii Topolog.
   Inițial, echipa a fost formată atât din elevele Liceului Tehnologic Topolog, cât și din foste eleve, astăzi studente.
   În urma promovării, am reușit și transferarea unor jucătoare profesioniste care au întregit și consolidat echipa existentă.
   La sfârșitul turului Campionatului Național Liga 2 Feminin, 2022-2023, am ocupat locul al II-lea, cu perspectiva promovării în Liga I.
   Jucătoarea Croitoru Tabita s-a remarcat în timpul jocurilor disputate, astfel încât a fost selecționată la programul de pregătire a Echipei Naționale de fotbal  feminin U19.
   În Campionatului Național Liga 2 Feminin, 2023-2024 la sfârșitul turului ocupăm locul 3.
   Va asteptam pe terenul de fotbal sau in sala de sport la meciurile echipelor noastre.

Filmul unei generatii (2022) DRUMUL SPRE SUCCES - Echipa de fotbal feminin - ZIMBRUL TULCEA - Topolog

Zimbrul Tulcea, echipa de fotbal feminin din Topolog, se afla în fruntea clasamentului Seria 1 a Ligii 3 la fotbal. Daca va reuși performanța promovării in Liga 2, Topolog va deveni singura comună din țara reprezentatî în fotbalul feminin in Liga 2. În acest material vedeți cum decurge antepenultima etapa din Liga 3, Seria 1: Zimbrul Tulcea 12 - 0 SCM Dunarea 2020 Giurgiu